Blog Cooking on a Budget meal planning

Easy Tips for Feeding a Large Family on a Budget • Binkies and Briefcases

In the event you’re new right here, you could need to subscribe to my E mail Publication. Thanks for visiting!

As we speak I need to speak about how to economize on groceries. And who doesn’t want that?!

We’re a larger-than-average sized family (2 adults, 5 youngsters) and we go through A LOT of meals. Groceries are by far our largest expense in addition to our mortgage every month. We lately went via a troublesome season when our oldest son spent a number of months in the hospital, and resulting from our reliance on comfort food and consuming out fairly a bit during that point, our meals finances received utterly uncontrolled! I don’t feel responsible about it, we needed to do what we would have liked to do to get via that time. However as soon as we have been in a place to get again on monitor, we really buckled down arduous. In the months since, we have now saved at LEAST $400 every month on groceries! Now we feed our household on lower than $3 per individual per day.

At one level I checked out our bank assertion and it appeared like each single buy was food-related. I truly sat down and made a record of all our purchases for the month, and was shocked once I realized we spent over $900 just eating out that month and we went via drive thrus or to eating places 49 occasions! And that did not even rely the cash I spent at the grocery retailer. (Like I stated, that was not a picture of a regular month for us, we had to do what we had to do. However still. We would have liked to actually reduce.)

What to Do

Set a practical finances. The very very first thing I did to get us again on monitor was make a listing of reasonably priced foods like pasta, hen drumsticks, frozen vegetables, and so on. I noticed I might pretty easily set my price range to $1 per individual per meal, or $3 per individual per day (barely lower than a SNAP price range, which averages to be about $4 per individual per day). As a result of we now have 7 individuals consuming three meals a day, I purpose for $21 or less per day or $150 per week. That includes all of our groceries, toiletries, paper products, and if we eat out, so it’s not simply our grocery purchasing. Our finances is significantly under what is considered common for a household our measurement, however it still permits us to be very snug and not feel like it’s a burden for us to eat this manner. Here’s what we do….

Scale back the purchasing. I found that bi-weekly buying works greatest for me. I buy less impulse gadgets once I’m not continuously within the store. And I limit myself to 2 stores. I’m going to Aldi and Target, somewhat than losing my time and assets clipping coupons or driving throughout city for totally different sales. I base my price range on everyday prices at our local shops. Aldi has superb everyday costs, and I buy nearly all of our groceries there. However they’ve a very restricted choice (our Aldi does not carry dairy-free butter or lasagna noodles, for instance) and I do wish to replenish on certain things at Target. I truly purchase most of our frozen vegetables at Target because they’ve a higher selection (good day edamame) and their luggage of frozen cauliflower, corn, and combined veggies are solely 89 cents.  We additionally like Goal’s store brand pasta sauce, which is less than $1. I do purchase plenty of recent produce, but if we run out before our two weeks is up, then oh nicely. I don’t go back to the store for anything but milk. We just use frozen vegetables or fruit for a few days. If the worst thing that happens is that we now have our fruit frozen in smoothies or our veggies in a soup for a few days, then so what? If we run out of snacks, then both we don’t snack or I’ll make one thing from scratch. I do maintain issues like popcorn kernels on hand so it’s never been a drawback.

Use Cash. I’m not a big fan of the envelope system promoted by specialists like Dave Ramsey because I really feel very uncomfortable carrying giant sums of money. I just like the loss prevention insurance coverage my debit card allows in case my pockets ever acquired misplaced or stolen. However it’s true that using cash works when you’re making an attempt to save lots of. It hurts worse handy over $200 in money. Plus we will see exactly how much is left in our finances and there isn’t a temptation to dip additional into the pot. When the money in the envelope is gone, it’s gone. I make it a recreation to remain as far beneath our $300 bi-weekly finances as potential. If we now have any left over, that’s what we use to go to eating places.

Meal plan (ish). I’d say my version of meal planning is extra like ingredient planning. I purchase the same components virtually each time I store, but that doesn’t necessarily mean I’m making the identical issues. I purchase a pack of hen drumsticks (as a result of I can get a pack of 12 for about $three at Aldi), but I don’t all the time make the identical thing. One week I’d make fried hen, the subsequent time I’d bake them in a sauce. Equally, I all the time buy chick peas, however typically they grow to be “meatballs” and different occasions they get added to a soup or develop into a sandwich spread or hummus. Have a listing of two weeks’ value of reasonably priced go-to meals you realize everyone likes, then simply rotate by means of it. Your loved ones gained’t even discover they’re eating spaghetti or cheese quesadillas twice a month.  Plus you’ll have the ability to stockpile additional elements (there shall be occasions you acquire two cans of beans but only used one) and there shall be weeks you can also make some of those go-to meals for free out of the excess in your pantry.

Save scraps. I’d estimate that I can get at the least two full days of meals each month out of our meals scraps. I hold a mason jar within the freezer for vegetable peelings and when it will get full I exploit them to make veggie broth or soup. We additionally freeze bananas and other fruit as they start to go a bit past their prime. They can be used for smoothies, good cream, or baking. Leftover rice may be thrown into a pot of soup, fried, or combined with totally different greens the subsequent night time. My women wish to put frozen fruit into their water bottles to make flavored water. If there isn’t very a lot left on the finish of dinner, I save small elements left over from every meal (reminiscent of a little bit of mashed potatoes one night time, a few spoonfuls of a vegetable the subsequent night time) and piece them collectively to make frozen meals to send to my grandfather.

Don’t get fancy. It’s straightforward to take a look at Pinterest and assume you’re purported to make a large  fancy dinner each single day. There’s no rule that it’s a must to do this. Certainly one of my child’s favourite meals is obvious ol’ boiled noodles with broccoli. It prices about $2 for a box of noodles and a bag of frozen broccoli and can feed our whole household. We eat it for lunch pretty typically whereas the youngsters are residence on summer time break. We additionally roll just about anything into tortillas. The youngsters LOVE peanut butter and banana grilled between two tortillas. I drizzle them with honey.

Assume vegetarian. I don’t eat animal products, however the remainder of my family does. Nevertheless, I nonetheless present vegan options as typically as I can as a result of not solely are they healthier, they’re additionally often cheaper. Utilizing beans as an alternative of meat in your favorite chili recipe will prevent about $5. Ditto using chickpeas as an alternative of beef to make “meatballs” or lentils for sloppy joes. Should you make those kinds of swaps a few occasions each week, the savings (and health advantages) actually add up!

Buy Entire Foods. Not the grocery retailer chain, this just means every time you possibly can try to buy food in its unique, unprocessed type. There isn’t any cause to buy a box of prompt potatoes and a bag of frozen french fries when it’s healthier, extra reasonably priced, and more environmental friendly (because of the reduction in packaging) to buy precise potatoes and make those issues yourself. Virtually anything you purchase in a field or get from the freezer section you can also make from scratch and more often than not it is extra reasonably priced to try this. Once we buy pre-packaged foods we’re paying a premium for comfort and the planet is paying for all of our additional packaging. (Though this may be harder in areas that don’t have access to recent produce.)

Eat Your Left-Overs. This one is fairly self-explanatory. However I do find that we typically overlook to eat our leftovers and find yourself wasting a lot of food. Now I add one or two leftover nights into our meal plan each week. Having those nights planned in saves us cash so I don’t buy as a lot meals, and we waste a lot less. These typically find yourself being the youngsters’ favourite dinner because I simply put a bunch of random stuff on the table and they will make their very own crazy plate. You want a pickle together with your lasagna sandwich? Nice. Leftovers additionally make great lunches for us all through the week.

Freeze. Freeze. Then freeze some extra. This has been the only largest difference for us, and it’s such a no-brainer. I now purchase meat in bulk, prepare dinner it as soon as I get house, and freeze it in one-pound portions. Frozen greens are very reasonably priced (a bag of frozen cauliflower is less than $1 in our space, but a head of recent is about $four). It saves money and time and retains us out of the drive through as a result of I all the time know I’ve what I want at house to throw collectively a fast supper. And I already advised you about freezing our fruit and veggie scraps. I freeze chopped onions and peppers as nicely to make meal prep easier on myself. I additionally pack up our leftovers and freeze some. More often than not Eddie takes them to work as his lunches. But when we’ve a vital amount left, I freeze it and send it along to my grandfather so he has a few home-cooked meals. We have now a lot much less meals waste now and it saves us a ton of money! There are occasions I can prolong the buying an extra week as a result of we now have enough stashed away in the freezer.

Purchase less. I mean, duh. But critically, I by no means realized how a lot we have been over-buying! I feel I can still scale back no less than $200 a month from our current meals invoice fairly simply if I start making some issues myself. We all often have a few primary pantry staples like flour and sugar, right? We will in all probability make so much from what we already have. For example, why am I buying Bisquick once I have already got flour, baking soda, and salt? Is it really that much more handy? It might in all probability take me less than two minutes to make a selfmade biscuit mix myself out of stuff we already have. Ditto cookies and granola bars. Why am I buying canned tomatoes and tomato soup? I plan to start out asking myself “Can I make this out of things we already have?” before I put anything into my cart. However, yes, it does take extra time to make do-it-yourself versions.

Plan for convenience. Regardless of how onerous we attempt to battle it, life still occurs. Emergencies pop up or development visitors stops you on the highway for hours. These have been the occasions once we would run by way of a drive through. Now I simply assume there shall be a few of those nights, and be sure that I seize a few frozen pizzas or nuggets to have simply in case. I additionally try to freeze breakfast options. We maintain bagels in the freezer, and I wish to freeze a giant batch of pancakes. That means I do know we’ve choices for the youngsters within the morning, or in a pinch I can all the time throw collectively breakfast for dinner or use the bagels to make quick individual pizzas.

Sluggish Cookers or some households favor strain cookers. This goes together with planning for comfort. On days I do know we have now activities in the evening, I try to toss stuff in our sluggish cooker in the morning before we depart. My youngsters love the garlic hen recipe from my pal Amy! This protects us from scrambling to determine dinner at 5pm and simply ordering pizza. Though that absolutely still occurs typically, and that’s okay!

Don’t depart empty handed. Get within the habit of taking reusable water bottles with you and preserving a snack in your bag or within the automotive. (Here is my Amazon affiliate hyperlink to our water bottles. We like them a lot as a result of they’re dishwasher protected and we have now a totally different colour for every member of the family.) We discovered we have been stopping on the drive through typically just to make the youngsters stop whining because we have been out operating errands and they have been hungry or thirsty. Or I’d be out on my own and only understand I hadn’t eaten breakfast once I walked previous a restaurant that smelled superb. Plan ahead to keep the youngsters (and yourself) snug and you’ll make your life a lot simpler. I additionally stared shopping for reasonably priced snacks and drinks for my husband to take to work. He now retains a bag at this desk crammed together with his favourite snacks. It retains him away from the vending machine and if he occurs to overlook to convey his lunch, there’s all the time something he can eat without having to go to a restaurant.

Use what you might have. Don’t go to the store simply because it’s Thursday and that’s your buying day. Actually take a look at what you’ve got and attempt to get artistic. Likelihood is, you can also make no less than one other day of meals out of it. I once sat down and tried to see what number of meals I might get out of what we had. I assumed we have been “low” on food and it was going to be about 5 meals, tops. I ended up making a record of over 30 totally different meals I might make without doing any purchasing in any respect! Positive, you may need to supplement with some recent fruit or greens, however use what you have got in the pantry or freezer. That’s what it’s there for! This additionally works if you find yourself making an attempt new recipes. As an alternative of going out to purchase a new ingredient you gained’t use very often, attempt to substitute one thing you have got on-hand.

Cease on the grocery retailer as an alternative of a drive through. There might be occasions you’ll want to cease, like a long automotive trip. Go to the grocery store as an alternative of opting for quick food. They’ve restrooms, and you will get healthy options which might be rather more reasonably priced. Seize a jug of lemonade or tea to pour into their water bottles and a bunch of bananas and you’ve a simple, healthy pit cease for less than $5. Should you’re alone and want one thing healthy and fast, hit up the salad bar. Plus you gained’t be taking house junky plastic toys from youngsters meals.

Pack a cooler. Last weekend we went to an amusement park. We packed a cooler filled with peanut butter sandwiches, grapes, and other snacks. It value us about $5 for all the meals within the cooler to feed 7 individuals. (Bread was 89 cents at Aldi, peanut butter $1.29 at Target, grapes lower than $2 at Aldi, snacks like crackers and dried fruit about $1 per field at Aldi. And water from house for free.) We left it in the automotive and as an alternative of eating dinner at the park we just went out to our automotive and ate within the parking zone. Because it often prices a minimum of $50 to take our family of seven out to eat, this protects us quite a bit of cash over the course of a yr! We now have additionally started taking a giant drink cooler full of ice water within the automotive (right here’s my Amazon affiliate link to the one we’ve). It’s more healthy for us to be consuming water and we don’t want to buy drinks for long automotive trips, we simply refill our water bottles throughout our pit stops. When it gets low, add a bag of ice from a fuel station or grocery retailer and because it melts it can refill the water.

Typically store purchased is cheaper. In our area we will get a loaf of bread at Aldi for about 85 cents. I might make it cheaper through the use of a sourdough starter, but when I’m buying yeast I can’t bake it much cheaper than that and I do place a worth on my time as properly. For me, bread is one thing that is well worth the “convenience tax” for us right now.

One in every of my favorite issues about the following pointers is that not solely will they save you a entire bunch of money, time, and power, but they’re also higher for the setting due to all the decreased waste.

In case you have some great ideas of your personal, please depart them within the comments!

You may also like:

How to keep your grocery budget for the week under $30 and create a meal plan that will feed a family of four